Menu
Reklama

Kartki Boże Narodzenie
Święta w Kwietniu
Święta w Maju
Prezenty urodzinowe
Prezenty imieninowe
Śmieszne prezenty
Wiersze Adama Mickiewicza
Wiersze Czesława Miłosza
Ile kosztuje produkcja gry internetowej
Terminy - Wielkanoc
Okres Wielkanocny rozpoczyna Środa Popielcowa, która przypada na 40 dzień przez Wielkanocą (nie wliczając niedziel). Uroczystość poprzedza 40-dniowy post, zwany Wielkim Postem. Jest to pamiątka postu Jezusa na pustyni.


Ostatni tydzień Wielkiego Postu to Wielki Tydzień, w którym znajduje się Triduum Paschalne.

Wielki czwaretk jest pamiątką ostatniej wieczerzy Jezusa Chrystusa z apostołami. W tym to dniu została ustanowiona msza święta oraz sakrament kapłaństwa. W godzinach porannych odprawiana jest msza przez Biskupa Diecezjalnego, zwana Mszą Świętą Krzyżma Świętego. Podczas niej poświęcony zostaje olej przeznaczony do namaszeń oraz odnowienie przyżeczenie kapłańskiego. Po zakończeniu Eucharystii Najświętszy Sakramant zostaje przeniesiony do Ciemnicy.

W Wielki Piątek w żadnym kościele nie jest sprawowana msza święta. Jest to pamiątka męczeńskiej śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu. Parafianie zbierają się w kościele na drodzę krzyżowej, by wraz z Panem przeżywać trud i mękę tej drogi oraz jego śmierć. Następuje Liturgia Słowa Bożego, adoracji krzyża, kominia św. oraz przeniesienia Najświętszego Sakramentu do grobu.

Wielka Sobota jest ostatnim dniem przed Zmartwychwstaniem. W tym dniu w godzinach dopołudniowych zostaje poświęcony pokarm, który będzie spożywany w niedzielę. W godzinach wieczornych odbywa się msza święta, na której zostaje poświęcony ogień symbolizujący Światło Chrystusa. W niektórych parafiach ta msza oznacza także Zartwychwstanie Chrystusa.

W większości kościołów w Polsce dopiera niedziela jest pierwszym dzień świąt. Obywa się uroczysta msza święta, która poprzedzona jest procesją w okół kościoła.

Istotnym dniem jest także drugi dzień świąt, zwany Śmingus Dyngus.
Gadżety na komórkę - Panasonic
Reklama
Copyrights & Design KATILA